, Dekmantel announce lineup for 2019

The Amsterdam dance and electronic festival Dekmantel has announced its lineup for August 1st to 5th this year, its seventh in existence.

The DJ-centric festival has become a bright light on the European festival calendar and this year’s artists include Danny Krivit, Jeff Mills, Alexander Robotnick, Kassem Mosse, Ben UFO, John Talabot, Jon Hopkins, Róisín Murphy, Marie Davidson, Nitzer Ebb, Pharoah Sanders Quartet, Skee Mask, Surgeon, Yves Tumor, Marie Davidson and more.

Pre-registration sales begins Wednesday January 23 at 12:00 CET: www.dekmantelfestival.com

Dekmantel lineup

  • Adam X
  • Adiel
  • Afrodeutsche
  • Ahmed Fakroun
  • Alexander Robotnick (live)
  • Amato & Adriani (live)
  • Andrew Weatherall
  • Arp Frique & Family
  • Arpanet
  • Batu
  • Bear Bones, Lay Low (live)
  • Ben UFO & Blawan
  • Bjarki (live)
  • Black Merlin
  • Bruce
  • Bufiman
  • Carista
  • Caterina Barbieri
  • Charles Manier (live)
  • Cio D’or
  • Cosmic Force (live)
  • Cybotron
  • Danny Krivit
  • De Ambassade
  • Deena Abdelwahed – Khonnar (live)
  • Dekmantel Soundsystem
  • Demdike Stare (live)
  • Deniro
  • DJ Fett Burger
  • DJ Python
  • DJ Spinna
  • DJ Storm
  • Donato Dozzy
  • Donna Leake
  • Dr. Rubinstein
  • Elena Colombi
  • Equiknoxx ft. ShaniqueMarie (live)
  • Freddy K
  • Galaxian (live)
  • Haron
  • Héctor Oaks
  • Identified Patient
  • Interstellar Funk
  • Jah Wobble & Bill Laswell
  • Jeff Mills
  • Jex Opolis
  • John T. Gast (live)
  • John Talabot
  • Jon Hopkins (dj)
  • Kamaal Williams
  • Kassem Mosse (live)
  • Leroy Burgess
  • Lotus Eater (Lucy & Rrose) (live)
  • Loud-E
  • Mala
  • Marcel Dettmann
  • Marie Davidson (live)
  • Merel
  • Motor City Drum Ensemble
  • Mozhgan
  • Mulatu Astatke
  • Nadia Struiwigh (live)
  • Neon Chambers (live)
  • Nitzer Ebb
  • Nosedrip
  • Nu Guinea (live)
  • object blue (dj)
  • Oceanic (live), Mattheis (live) & Oberman (Nous’klaer Audio Showcase)
  • Octo Octa & Eris Drew
  • Olivia
  • Orpheu The Wizard
  • Palms Trax
  • Paquita Gordon
  • Parrish Smith
  • Pasiphae
  • Peaking Lights (live)
  • Pharoah Sanders Quartet
  • Planetary Assault Systems (live)
  • Powell (live)
  • RAMZi (live)
  • Raphaël Top-Secret
  • Róisín Murphy
  • Roza Terenzi
  • San Proper
  • Sarah Davachi
  • Shinichi Atobe (dj)
  • SHXCXCHCXSH (live)
  • Skatebård (live)
  • Skee Mask & Zenker Brothers
  • Slikback
  • Solar & Cinnaman
  • SPFDJ
  • Stellar OM Source (live)
  • Sunn O)))
  • Surgeon
  • Suzanne Ciani
  • Terekke (live)
  • Terrence Dixon (live)
  • Territroy (live)
  • The Comet Is Coming
  • The Empire Line (live)
  • The Exaltics (live)
  • The Transcendence Orchestra
  • Tutu
  • Tzusing
  • Ugandan Methods (live)
  • Umwelt (live)
  • upsammy
  • Vatican Shadow (live)
  • Wally Badarou
  • Yu Su
  • Yussef Dayes
  • Yves Tumor

Tags