, Electric Picnic 2010 stage times Electric Picnic 2010 stage times | Nialler9
Now Reading
Electric Picnic 2010 stage times

Electric Picnic 2010 stage times

, Electric Picnic 2010 stage times

, Electric Picnic 2010 stage times
Full music lineup (including Body and Soul stages) are below. Get excited! Full times plus a printable link below.


Update: Here’s a Clashfinder link with the printable full-lineup.

FRIDAY

MAIN STAGE – Friday

10:30pm – midnight Roxy Music
8:45pm – 9:45pm Modest Mouse
7:15pm – 8:15pm The Waterboys
6:00pm – 6:45pm Janelle Monáe
4:45pm – 5:30pm The Jolly Boys
3:45pm – 4:15pm Donal Dineen. Niwel Tsumbu & Friends

Advertisements

ELECTRIC ARENA – Friday

10:45pm – midnight Public Image Ltd
9:00pm – 10:00pm Jonsi (Sigur Ros)
7:15pm – 8:15pm Marc Almond
6:00pm – 6:45pm Black Mountain
4:45pm – 5:15pm Chew Lips
3:45pm – 4:15pm Nova static

CRAWDADDY STAGE – Friday

10:50pm – 12midnight Eels
9:20pm – 10:20pm Foals
7:45pm – 8:35pm Laura Marling
6:30pm – 7:15pm Hurts
5:30pm – 6:00pm Joe Echo
4:30pm – 5:00pm Cloud Castle Lake

COSBY STAGE – Friday

11:00pm – 12midnight Duke Special
9:45pm – 10:30pm Stars
8:30 pm – 9:15pm Cymbals Eat Guitars
7:30 pm – 8:00pm Here We Go Magic
6:30 pm – 7:00pm MNDR
5:30 pm – 6:00pm Delta Maid
4:45 pm – 5:15pm Vengeance & the Panther Queen
4:00 pm – 4:30pm James O’Connor with Audrey Trainor

LITTLE BIG TENT – Friday

01:15am – 02:00am Rubberbandits feat Crystal Swing
12:15am – 01:00am Kormac’s Big Band
10:45pm – 11:45pm Booka Shade
9:30pm – 10:30pm Sneaky Soundsystem
8:30pm – 9:30pm Sebastian Leger
7:15pm – 8:15pm The Subs
6:00pm – 7:00pm Lorcan Mak
5:00pm – 6:00pm Phil Ryan
4:00pm – 5:00pm LRB

BODY AND SOUL: MAIN STAGE – Friday

10:40pm-03:30am Donal Dineen live, with guests
10:00pm-10:40pm Janelle Monae
8:35pm-9:20pm Freelance Whales
7:10pm-7:50pm Johnny Flynn
6:00pm-6:40pm I Draw Slow
5:00pm-17.30pm Que Pezon
4:00-4:30pm Bocs Social

BODY AND SOUL: LOVE LETTER STAGE – Friday

2:30am-3:30am Ambulance
Midnight-2:00am Nightflight DJs
11:00pm-12:40am Butterfly Explosion
10:00pm-10:30pm Scream Blue Murmur
9:00pm-21:30pm Kill Krinkle Club
8:00pm-8:30pm Aindrias De Staic
6:50pm-7:30pm The Holy Roman Army
6:00pm-6:20pm Lady Grew
5:00pm-5:30pm Take The Money and Run
(External Sounds Competition Winners)

BODY AND SOUL: SLOW TENT – Friday

11.00pm-Midnight DJ JC vs DJ Fratboy Babe Stealer
9.30pm-22.00pm DJ Krystal Klear
8.00pm-9.30pm DJ Aaron Dempsey
6.00pm-8.00pm DJ Fruitman

SATURDAY

MAIN STAGE – Saturday

12.30am – 2.00am Leftfield
10.30pm –11.45pm The Frames
8.45pm – 9.45pm Imelda May
7.00pm – 8.00pm Seasick Steve
5.15pm – 6.15pm Afro Celt Soundsystem
3.30pm – 4.30pm Hypnotic Brass Ensemble
2:15pm – 2:55pm Heathers
1.30pm – 2.00pm Mountain Man
12.30pm – 1.00pm Brian Deady

ELECTRIC ARENA – Saturday

10:30pm – midnight LCD Soundsystem
8:45pm – 9:45pm Hot Chip
7:00pm – 8:00pm Bad Lieutenant
5:15pm – 6:15pm Crystal Castles
4:00pm – 4:45pm K’Naan
2:45pm – 3:30pm Robyn
1:30pm – 2:00pm Spilly Walker
12:30pm – 1:00pm Channel One

CRAWDADDY STAGE – Saturday

12midnight – 1:00am Gil Scott Heron
9:45pm – 10:45pm Cathy Davey
8:15pm – 9:15pm Steve Earle
6:45pm – 7:45pm Paul Brady
5:15pm – 6:15pm Villagers
4:00pm – 4:45pm Redneck Manifesto
2:30pm – 3:15pm Adrian Crowley
1:30pm – 2:00pm And So I Watch You From Afar
12:30pm – 1:00pm Goodtime John

COSBY STAGE – Saturday

01:00am – 02:00am Joker & Nomad
11:50pm – 12:50am Edan
10:45pm – 11:35pm Monotonix
9:15pm – 10:15pm Brendan Perry
7:45pm – 8:45pm The Antlers
6:30pm – 7:15pm Steve Mason
5:15pm – 6:00pm Philip Selway
4:00pm – 4:45pm These New Puritans
3:00pm – 3:30pm Fang Island
2:00pm – 2:30pm The Mighty Stef
1:00pm – 1:30pm Aaron Wright

LITTLE BIG TENT – Saturday

00:45am – 2:00am Bloody Beetroots
10:45pm – 00:15am Tiga
9:45pm – 10:45pm Daniel Wang
8:30pm – 9:30pm The Japanese Popstars
7:25pm – 8:15pm Dan Le Sac Vs Scroobius Pip
6:10pm – 7:10pm Stacey Pullen
5:15pm – 6:00pm Crystal Fighters
4:00pm – 5:00pm Arveene & Misk
2:00pm – 3:50pm Trojan Soundsystem

BODY AND SOUL: MAIN STAGE – Saturday

3:30am-4:30am Phil Retrospector
2:15am-3:15am Martin Hayes and Denis Cahill
12:45am-01:45am Caribou
10:30pm-11:30pm Crystal Fighters
9:00pm-9:40pm Timber Timbre
7:50pm-8:30pm Jimmy the Hideous Penguin
6:40pm-7:20pm John Smith
5:20pm-6:00pm Tucan
4:00pm-4:40pm Lisa O’ Neill
3:10pm-3:40pm Low Sea
2:00pm-2:40pm SPECIAL GUESTS
12:50am-1:30pm Nouveaunoise
11:50am-12:30pm Ultan Conlon

BODY AND SOUL: LOVE LETTER STAGE – Saturday

2:30am-3:30am Catscars
1:15am-2:15am Twin Kranes
11:00pm-12:45pm Sian
10:00pm-22:30 Hunter Gatherer
9:00pm-9:30pm Low Sea
8:00pm-8:30pm Aindrias de Staic
7:00pm-7:30pm The Kites of San Quentin
6:00pm-6:30pm Maud in Cahoots
4:50pm-5:20pm Abigail Smith
4:00pm-4:20pm Lady Grew
3:00pm-3:30pm Emily’s Eldest
(External Sounds Competition Winners)
2:00pm-2:30pm Ciara O Driscoll
1:00pm-1:30pm Bella Jane
12:00pm-12:30pm Ryan Sheridan

BODY AND SOUL: SLOW TENT – Saturday

10.00pm-Midnight DJ Handsome Paddy vs DJ Krystal Klear
8.00pm-10.00pm DJ Fruitman
7.00pm-8.00pm Live Fashion Shoot with ReDress (DJ Steve Reddy)
6.30pm-7.00pm DJ Steve Reddy
5.45pm-6.30pm Sacred Animals
16.30pm-5.30pm Re Think Tank – Together we are Electric
3.45pm-4.30pm Hunter Gatherer
2.45pm-3.30pm Ambiencellist
1.30pm -2.30pm Re Think Tank – Recession or Revolution?
11.00am-1.00pm DJ JC

See Also
, Electric Picnic 2010 stage times

MAIN STAGE – Sunday

10.30pm – midnight Massive Attack
8.45pm – 9.45pm The National
7:10pm – 8:00pm Mumford & Sons
5:30pm – 6:30pm Friendly Fires
3.45pm – 4.45pm Dennis Alcapone
2:30pm – 3.15pm Bonobo (Live)
1.15pm – 2.00pm Cymande II
12 noon – 12.45pm Dublin Gospel Choir

ELECTRIC ARENA – Sunday

9:30pm – 10:30pm Fever Ray
7:45pm – 8:45pm UNKLE
6:15pm – 7:15pm Fat Freddy’s Drop
5:00pm – 5:45pm Two Door Cinema Club
3:30pm – 4:15pm Beardyman
2:30pm – 3:00pm DaM-FunK + Master Blazter
1:30pm – 2:00pm Neon Indian
12:30pm – 1:00pm Messiah J & the Expert

CRAWDADDY STAGE – Sunday

11:00pm – 12midnight Wolf Parade
9:15pm – 10:15pm Low Anthem
7:45pm – 8:45pm The Horrors
6:30pm – 7:15pm The Big Pink
5:15pm – 6:00pm Fight Like Apes
4:00pm – 4:45pm The Alarm
2:45pm – 3:30pm Stornoway
1:30pm – 2:15pm The Tallest Man on Earth
12:30pm – 1:00pm James McMorrow

COSBY STAGE – Sunday

11:00pm – midnight New Pornographers
9:15pm – 10:15pm The Fall
7:45pm – 8:30pm Liquid Liquid
6:15pm – 7:15pm Archie Bronson Outfit
5:00pm – 5:45pm Field Music
3:50pm – 4:30pm Dandelion
2:50pm – 3:20pm Jerry Fish
2:00pm – 2:30pm O Emperor
1:00pm – 1:30pm Land Lovers
12 noon – 12:30pm Riptide Movement

LITTLE BIG TENT – Sunday

10:45pm – 12midnight Laurent Garnier live
9:15pm – 10:15pm 808 State
8:00pm – 9:00pm Juan Atkins
7:00pm – 7:55pm Mixhell
5:45pm – 6:45pm Jackbeats
2:30pm – 5:30pm Mr Scruff
1:30pm – 2:15pm Lorcan Mak
1:00pm – 2:00pm Mikki Dee & Mystro

BODY AND SOUL: MAIN STAGE – Saturday

3:00am-3.30am Visuals & Close.
2:30am-2:45am Judith Mok feat. Shane Booth & Daniel Forde performing Love & Life in Operatic Recital
1:00am-2:00am Omar Souleyman
11:30pm-12:30am John Cooper Clarke
10:50pm-11:05pm Sfear
9:30pm-10:30pm Iarla O Lionaird & Steve Cooney
8:10pm-9:00pm Neon Indian
6:30pm-7:15pm Martina Topley Bird
5:25pm-6:00pm Arborera
4:05pm-4:55pm Cymande II
2:50pm-3:25pm Special Guest
2:00pm -2:30pm Jennifer Evans
1:00pm-1:30pm Daithi O’Dronai
12.00-12.30 Paul Melia

BODY AND SOUL: LOVE LETTER STAGE – Saturday

2:30am-3:30am Natural History Museum
1:15am-02:15am Patrick Kelleher & His Cold Dead Hands
11:00am-1:00am Peverelist
10:00pm-10:40pm Thread Pulls
9:00pm-9:30pm Deaf Joe
8:00pm-8:30pm Aindrias De Staic
6.50pm-7:40pm Bingo
5:50pm-6:40pm Revelation Sound feat. Cian Finn
5:00-5:30pm Spook of the 13th Lock
4:00pm-4:30pm Nick Carswell and the Elective Orchestra
3:00pm-3:30pm Scream Blue Murmur
2:00pm-2:30pm Harry Bird and the Rubber Wellies
1:00pm-1:30pm Jack Harrison
12.00pm- 12.30pm Daire O’Reilly

BODY AND SOUL: SLOW TENT – Sunday

11.45pm – 1.00pm DJ JC vs DJ Fratboy Babe Stealer
8.00pm-11.45pm Boudior Sessions
6.00pm-7.45pm DJ Aaron Dempsey
4.00pm-6.00pm DJ Handsome Paddy
3.00pm-4.00pm Re Think Tank – Food – Eating Local Thinking Global
2.00pm-3.00pm The Eat In (plus DJ TBC)
13.00pm-13.45pm Q
12.00pm-12.45pm Cfit

Nialler9 has a favour to ask