, Electric Picnic stage times 2019 Electric Picnic stage times 2019 | Nialler9
Now Reading
Electric Picnic stage times 2019

Electric Picnic stage times 2019

, Electric Picnic stage times 2019

The stage times for Electric Picnic are starting to be dripped out finally.

The Clashfinder is probably the best way to get the times up to date.

At a glance, the headliners for the weekend are Hozer (Friday), The Strokes (Saturday) and Florence + the Machine (Sunday).


Billie Eilish plays Friday at 7.30pm, Kelly-Anne Byrne closes Body & Soul at 2am on Saturday, The 1975 and Christine and the Queens play Saturday.

Here’s what’s been announced so far.

FRIDAY

Main stage

10.30pm Hozier
9pm Dermot Kennedy
7.30pm Billie Eilish
6pm David Keenan

Body & Soul main stage

2.45am EMBRZ
1.30am Flohio
Midnight International Teachers of Pop
10.45pm Elma Orkestra & Ryan Vail
9.15pm Arvo Party
8.30pm The Claque
7.15pm TPM
6pm Toshín

Electric Arena

10.30pm James Blake
8.45pm Jarvis Cocker Introducing JARV IS
7.15 Miles Kane
6.55pm Toucan

Three Made by Music stage

10.30pm Shura
9.15pm Serpentwithfeet
8.05pm Sports Team
6.55pm Alex Gough
6pm Curtis Walsh

The Jerry Fish Electric Sideshow

2am The Kilo 1977
12am Bon Voyage feat. Shamon Cassette and Arveene
11pm Carnival Fire Show feat. Terri Fierce + Family
9pm Se7en Inch Collective
7.30pm DJ Mattie B
6pm Will De Burca

Theatre Of Food
Main Stage

7pm Jack Crotty – Meat And Two Vegan
6pm Susan Steele – Seasons
5.15pm Lily Ramirez-foran – Too Hot To Handle
4.30pm Bean And Goose – Chocolate Horchata

Work Shop Fringe

5pm Gulp 5.0 – The Science Behind Mindful Eating
4pm Karan Mittal (Ananda) – Indian Heritage Chapatti And Curry Masterclass
3pm Jane Russell – Make Your Own Sausages With Kenwood

Drinks Theatre

6pm Edward Dillion Show, Featuring Bacardi, Slane Whiskey And Hennessy Cognac
5.30pm Paul Lambert – Tantalizing Tipples
5pm Ronan Farrell – Alternative Packaging For Wine

Garden Stage

5.3opm Martin Shanahan – Seafood On The Big Green Egg
4pm Big Free Egg Masterclass With All Alfresco

The Salty Dog

2.50am-4am Transformer by the Salty Dog No Stars
1am Secret guests
11.30pm Khartoum
10.05pm Stefan Murphy and the Athletes of Soul
8.30pm The Uproot Hootenanny
7.05pm Waiting for Smith
5.40pm These Charming Men
4.35pm The Roadhouse Doors
3.30pm Brian Whittington
2.20pm Cherym
1.10pm Secret guests
12pm Electric Wednesday

Trailer Park

1.05-3.30am Spinster DJs
11.40pm Cooks But We’re Chefs
10.15pm Loosysmokes
9pm Shogunz of Stank
7.45pm Panik Attacks
6.30pm Henry Earnest
5.15pm Harvest: A Tribute to Neil Young
4pm Montauk Hotel
2.45pm A Great Quiet
1.25pm Galway Street Club
12pm Code of Behaviour Brass Band

Terminus dance arena

10.30pm-12am Amelie Lens
9pm Kettama

Global Green Village Hall

2.15-4am Mo Kelly (DJ set)
12.30-2am RobotRock

Trenchtown: Kingston 12 Arena (main stage)

2.30am Bazza Ranks x Dynamite MC
12.20am DJ Wax
11.40pm Adrian Lenz
10pm Jigzzsaw
8.30pm The Rebel Souls
7.15pm Boss Sound Manifesto
6pm Jameire
4pm DJ Mog Y

Trenchtown: Afrikaya

10pm Lex Woo
8pm Easy Yves
6pm Baz Hickey
4pm MC Little Tree
2pm Selective Sounds
12pm Oi Oi Sound

Trenchtown: Treasure Beach

12am Sibh C
10pm Lady Michelle
8pm Miss Scotty
6pm DJ Blazehitta
4pm DJ Nigel Woods
2pm DJ Defensive Mix Up
12pm DJ Dodgy
11am One World Sound
9am Will Softly

 

SATURDAY

Main stage

11.30pm The Strokes
9.15pm The 1975
7.45pm Christine and the Queens
6pm Gerry Cinnamon
4.30pm Years & Years
3.15pm Wild Youth
1.45pm The Riptide Movement

Body & Soul main stage

2am Kelly-Anne Byrne
12.45am Lamb
11pm JMSN
9.45pm Mango X Mathman
8.45pm  Thumper
7.15pm  Inni-K
6pm Paddy Hanna
4.45pm Fonda
3.45pm  Kitt Philippa
2.30pm  Jessica Pratt
1.30pm  Graham Sweeney
12.30pm  April

Electric Arena

11.30pm Four Tet
9.45pm Richie Hawtin
8.15pm Metronomy
7pm Charli XCX
5.45pm Freya Ridings
4.30pm Otherkin
3.15pm Lyra
2.15pm Aimée

Cosby Tent

11pm Sons of Kemet
9.30pm Yves Tumor
8pm Viagra Boys
6.30pm Girl In Red
5.15pm Biig Piig
4.05pm Silverbacks
3pm The Clockworks
2pm Isaac Butler
1pm Happyalone

Rankin’s Wood stage

10.30pm Echo & the Bunnymen
9.15pm Brittany Howard
7.45pm Duff McKagan
6.30pm Maverick Sabre
5.15pm Alma
4pm Inhaler
3pm ELM
2pm Post-Party

Three Made by Music stage

11.45pm JyellowL
10.30pm Three Made by Music
9.15pm Easy Life
8pm White Reaper
6.50pm The Scratch
5.45pm Just Mustard
4.30pm Working Men’s Club
3.30pm Somebody’s Child
2.30pm Rob de Boer
1.30pm Uly

The Jerry Fish Electric Sideshow

12am Sidewshow Disco/ Mother DJs
11pm The Frank and Walters
10pm Sack
9pm Home Brew
7.40pm The Academic
6.40pm Powpig
5.40pm San Patrico Mariachi Band
4.40pm Crow Black Chicken
3.40pm Underscore Orchestra
2.50pm Jack O’Rourke
2pm Join Me In The Pines
1.10pm Odd Morris
12.20pm Martian Subculture
11am Breathe With The Beat (House of Yoga)

Theatre Of Food
Main Stage

5pm Brian Donnelly – Biarebel Ramen
4.30pm The Cupcake Bloke – Guess Who’s Brack
3.45pm Brian Mcdermott – Taste Donegal
3pm Holly White – Making Plant-based Practical
2.15pm Jack O’keeffe – Notorious P.I.G.
1.30pm Erica And Conor Drum – Cheese Us!
12.45pm Sinead Delahunty – Brunch With Delicious

Work Shop Fringe

6.30pm Fionnuala Harkin Of Wines Direct – Wine Wit And Wisdom
5.15pm The Mindful Farmer – Being Mindful In A Minefield World
4pm Kevin O’toole & Sham Hanifa – A Mindful Approach To Eating
2.30pm 4hands Food Studio – Sprouting Workshop
1pm Aileen Cox Blundell – Baby Led Feeding

Drinks Theatre

5.30pm 4hands Food Workshop – Making Kombucha And Ginger Beer
3.30pm Edward Dillion Show, Featuring Bacardi, Slane Whiskey And Hennessy Cognac
2.30pm Lynne Coyle Mw – Rosé Wine Style
1.30pm Oisin Davis – The Virgin Mary Bar And Alcohol Free Drinks
12.30pm Elaine Cullen & Birgitta Hedin Curtin – Moet & Smoked Salmon

Garden Stage

4.30pm Big Free Egg Masterclass With Alfresco
4pm Kwanghi Chan – Asian-style Tomahawk Steak And Smoked Aubergine On The Big Green Egg
2pm Caitlin Ruth Food Truck – Sustainable Food Truck Classics (Classes Run Through The Afternoon, Limited Space, So First Come First Served)

Comedy Tent

8.15pm-9pm Foil Arms and Hog
7.40pm Lords of Strut
7.05pm Deirdre O’Kane
6.35pm Danny O’Brien
6pm Ardal O’Hanlon
5.30pm Paul Currie
5.05pm John Lynn
4.45pm Joe Rooney
4.10pm Abandoman
3.45pm Gearóid Farrelly
3.20pm Maisie Adam
3pm Ger Staunton
2.40pm Naomi Cooper
2.20pm Connor Drumm
2pm Colin Chadwick
1.30pm Paul Marsh
1.15pm MC Karl Spain

Salty Dog stage

2.50-4am Otherkin
1am RSAG
11.30pm Kormac
10.05pm Pillow Queens
8.30pm Shogunz of Stank
7.05pm Secret guests
6pm Porcelain Hill
4.50pm Nealo
3.40pm Badhands
2.25pm Amy Montgomery
1.10pm Ojo
12pm Amber and the Bear

Terminus dance arena

10.30pm-midnight Maceo Plex
9pm Mella Dee
7.45pm DJ Seinfeld
6.45pm Kneecap
5pm The 2 Johnnies

Trailer Park

11.40pm Telephones
10.15pm Loosysmokes
9pm Interskalactic
7.45pm Khartoum
6.40pm Luna Boys
5.30pm CC Brez
4.20pm The Roadhouse Doors
3.30pm Special guests
2.30pm The Pearly Whites
1.15pm Bootleg Beach Boys
12pm The Lunatics and guests

Global Green Village Hall

2.30-4am Conor Fahy (DJ)
1am The Rebellion (DJ)
8-8.40pm Kyoto Love Hotel
7pm Kastane
6pm OfficeCoffee
5pm Basciville
4pm Dashoda
3pm Abbacaxi
2pm Meghan Murray

Trenchtown: Kingston 12 Arena (main stage)

2.30am Sim Simma Soundsystem
1.20am Mango x Mathman
12.30am Outsider YP
11.20pm Ruckus FX
9.50pm The Skatuesques
8pm Yankari
6.20pm The Light Runners
4pm Ska Patrol
2pm DJ Grillz x DJ Chedder (Taboo Cork)

Trenchtown: Afrikaya

10pm Rootsman Wurzel
9.15pm Inike
8.20pm Berracah Kisia
7pm Will Softly Afrobeat Set
4pm 3 Little Birds
2pm Lavosti x Dreadzilla
12pm Oi Oi Sound

See Also
, Electric Picnic stage times 2019

Trenchtown: Treasure Beach

12am Jason Rootical
10pm Dr. Reggae Richie
8pm DJ Defensive Mix Up
6.30pm DJ Nigel Woods
4.30pm DJ Blazehitta
3.30pm Treasure Beach Collective
3pm Hot Sauce Dance It Up
1pm One World Sound
11am DJ Slick Normal
9am DJ Dodgy

SUNDAY

Main stage

10.30pm Florence + the Machine
8.30pm Kodaline
7pm Richard Ashcroft
5.30pm Jess Glynne
4.15pm Razorlight
2.30pm Soja
1pm Dublin Gospel Choir

Body & Soul main stage

2.30am Gaudi
1am King Kong Company
11.15pm Elder Island
9.45pm Self Esteem
8.30pm Æ MAK
7.15pm Proper Micro NV
6pm whenyoung
4.45pm In Their Thousands
3.30pm Junior Brother
2.15pm Bob Skeleton
1.15pm Gemma Bradley
Noon Sult

Electric Arena

10.30pm The Streets
9.15pm J Hus
7.30pm Roisin Murphy
6pm Johnny Marr
4.45pm Sam Fender
3.30pm King Kong Company
2pm Fangclub

Cosby Tent

11pm Courtney Barnett
9.30pm Parquet Courts
8.15pm Bodega
7pm Sasami
5.45pm Sea Girls
4.30pm Cavetown
3.30pm The Wha
2.30pm Declan J Donovan

Rankin’s Wood stage

11pm Michael Kiwanuka
9.30pm Mitski
8.15pm Mø
7pm All Tvvins
5.45pm Talos
4.30pm Le Boom
3.15pm Touts
2pm His Father’s Voice

Three Made by Music stage

11pm Kero Kero Bonito
9.45pm Ider
8.30pm Let’s Eat Grandma
7.15pm Georgia
6pm Cassia
5pm Heavy Lungs
4pm Powpig
3pm Yonaka
2pm Sinéad O’Brien

The Jerry Fish Electric Sideshow

12am Sideshow Disco/ “End of the World Party” The Kilo 1977
11pm Very Loud Special Guests
9.40pm Ajo Arkestra
8.20pm Jerry Fish Electric Sideshow Band + An Emotional Fish
7.20pm Kid Karate
6.20pm Somebody’s Child
5.20pm The Pale
4.30pm Black Bank Folk
3.40pm Classic Yellow
2.50pm Clare Sands
2pm Wolff
1.10pm Lilac
12.20pm Sparkle
11.20am Wobbly Circus Workshop

Theatre Of Food
Main Stage

5.15pm Ruth O From Cornude – Pimp Your Popcorn
4.30pm Chad Byrne & Jonny Davidson – Chef Colab Sausage Showdown
3.45pm Jr Ryall – Make Bread, Butter And Jam From Scratch
1.30pm Charity Epic Disco Drunch (Sold Out)

Work Shop Fringe
Feedback – A Series Of Talks And Discussions Lead By Food Heroes:
5pm Feedback Discussion
4.45pm Goat Ireland – Sustainable Farming
4.30pm Feast – Educatoin In Food
4.15pm Sean Ferguson – Beach Clean Champion
4pm Conor Spacey – Forget Food Waste

Drinks Theatre

4pm Edward Dillion Show, Featuring Bacardi, Slane Whiskey And Hennessy Cognac
3.30pm Majken Bech – Aimsir Juices And Drinks
3pm Whelehans Wines – Matching Wine With Street Food And Bbq Flavours
2.30pm Bryan Mccarthy And Friends – The Single Field Cocktail

Garden Stage

3.30pm Leslie Williams – The Perfect Bbq Steak Masterclass, Cooked On The Big Green Egg
2.30pm Matching Wine With Street Food And Bbq Flavours Feating Whelehans Wines, Caitlin Ruth Food Truck, Big Green Egg And Achill Island Lamb
1.30pm Jp Mcmahon – Shellfish And Seaweed On The Big Green Egg

Comedy tent

8.15-9pm David O’Doherty
7.35pm Daniel Sloss
7pm Jason Byrne
6.30pm Bernard O’Shea
6pm Kai Humphries
5.30pm Fred Cooke
5pm Tony Cantwell
4.35pm Kevin McGahern
4.10pm Julie Jay
3.45pm Ryan Cullen
3.25pm Aoife Dooley
3.05pm Anna Clifford
2.35pm Bernard Casey
2.20pm Mark O’Keefe
2pm Shane Clifford
1.30pm John Colleary
1.15pm MC Karl Spain

Salty Dog stage

3-4am Moxie
1.40am Meltybrains?
12.10am Cathy Davey
10.45pm Touts
9.20pm The Wha
7.55pm The Scratch
6.30pm Cooks But We’re Chefs
5.15pm Autre Monde
4.35pm Sinéad O’Brien
3.30pm Jinx Lennon
2.20pm Bicurious
1.10pm State Lights
12pm Galway Street Club

Terminus dance arena

11pm-midnight Kölsch
9.30pm Fjaak (Live)
8pm Rebüke
6.30pm Eve

Trailer Park

12.30-1.30am Trenchuria
11.10pm TPM
9.50pm Loosysmokes
8.25pm prYmary colours
7.10pm Strange Attractor
5.55pmJunk Kouture
4.40pm Dublin Gospel Choir
3.25pm Ojo
2.15pm Underscore Orkestra
1.05pm Trinitones and Dublin Ukelele Collective
12.25pm InBetween Honey
11.45am Opal Lights

Global Green village hall

Midnight-3.30am Closing party
9pm Disrupt
8pm Kiruu
7pm jarjarjr
5.50pm Special guest
4.30pm SpeakEATsy: A People’s Dialogue
3.50pm NibZz
3pm Zamo Riffman
2pm Airbourne Sphinge

Trenchtown: Kingston 12 Arena (main stage)

2am Cian Finn
12.50am Stevie G x Hot Sauce Dance Crew featuring Celaviedmai x Kellzy Boy
11.30pm Natty Wailer
10pm Keltic Possee featuring Lavosti
8.40pm The Skalps
7pm The Clandestinos
5.30pm Skazoo Allstars
4.45pm Bevin Rimson
2.30pm Jon Pierce

Trenchtown: Afrikaya

10pm The Electric Caravan
8pm DJ Wally/Phil One/Black MC
6pm DJ Kali
4pm Selective Sounds
2pm DJ Slick Normal
12pm Oi Oi Sound

Trenchtown: Treasure Beach

10pm Treasure Beach Collective
8pm Jay Sharp
5pm 3 Little Birds
3pm DJ Dodgy
1pm One World Sound
11am DJ Will Softly x DJ Slick Normal
9am Sibh C

Nialler9 has a favour to ask