Electric Picnic stage times, Electric Picnic stage times
Now Reading
Electric Picnic stage times

Electric Picnic stage times

Electric Picnic stage times, Electric Picnic stage times

All of the Electric Picnic stage times are now here. Do download my EP mix or my recommendations to see.

All of the main times are in the Clashfinder now.

Also:
Body & Soul
Global Green


Main Stage

Friday

10.45pm – 12.00am Pet Shop Boys
9.00pm – 10.15pm Foals
7.15pm – 8.15pm Blondie
6.00pm – 6.45pm The Strypes
5.00pm – 5.30pm Tvvins

Saturday

12.30am – 1.45am: Chic
10.35pm – 11.50pm: Portishead
8.45pm – 9.55pm: Paolo Nutini
7.00pm – 8.05pm: Bombay Bicycle Club
5.30pm – 6.25pm: Hozier
3.45pm – 4.45pm: Wild Beasts
2pm – 3pm: The Stranglers
12.30pm-1.30pm: Trinity Orchestra

Sunday

10.15pm-12am: Outkast
8.30pm-9.45pm: Beck
7pm-8pm: Lily Allen
5.25pm-6.25pm: Simple Minds
3.50pm-4.50pm: Sinead O’Connor
2.20pm-3.20pm: The Wailers
1pm-2pm: Dublin Gospel Choir


Electric Arena

Friday

10pm – 12pm: James Murphy

Saturday

12.30pm – 1.45am: SBTRKT
11.00pm – 12pm: James Vincent McMorrow
9.30pm – 10.30pm: London Grammar
8.00pm – 9.00pm: Metronomy
6.30pm – 7.15pm: Clean Bandit
4.45pm – 5.30pm: We Cut Corners
3.15pm – 4pm: Raglans
1.45pm – 2.30pm: Daniel James

Sunday

10.30pm – 12am: Mogwai
8.30pm – 9.45pm: Hercules & Love Affair
7pm – 8pm: St Vincent
5.30pm – 6.30pm: The 1975
4.15pm – 5pm: Laura Mvula
3pm – 3.45pm: Ham Sandwich
1.45pm – 2.30pm: Nick Mulvey
12.30pm – 1.15pm: TBC


Red Bull Music Academy Stage

Friday

2am-4am: Sunil Sharpe
1am-2am: Dark Sky
11.35pm-12.35am: Clu
10pm-11.35pm: Republik DJs

Saturday

2am-4am Joy Orbison
1am-2am: Dorian Concept
12am-1am: Colm K
11pm-12am: Handsome Paddy
10pm-11pm: Kobina

Sunday

2am-4am: Boddika
12am-2am: Rift
11pm-12am: Boya
10pm-11pm: Open Mind


Rankin’s Wood Stage

Saturday

11.10pm-12.30pm: Le Galaxie
10pm-11pm: Omar Souleyman
8pm-9.30pm: Annie Mac
6.45pm-730pm: Walking On Cars
5.30pm-6pm: Cathy Davey
4.15pm-5pm: Twin Shadow
2pm-2.45pm: Vann Music
1.30pm-2.15pm: Booka Brass Band

Sunday

11pm-12pm: The Minutes
9.30pm-10.30pm: Kelis
8pm-9pm: Flume
6.45pm-7.30pm: Jungle
5.30pm-6.15pm: Neneh Cherry
4.15pm-5pm: Stephen Malkmus
3pm-3.45pm: Jenny Lewis
1.45pm-2.30pm: Acrobat


Little Big Tent

Saturday

01.30am-3am: Bicep
12.15am-01.15am: Krystal Klear
11.pm-12am: Kaytranada
9.45-pm-10.30pm: SOHN
8.30pm-9.15pm: FKA twigs
7.15pm-8pm: John Wizards
6pm-6.45pm: Phox
4.45pm-5.30pm: Sleep Thieves
3.30pm-4.15pm: Spies
2.30pm-3pm: The Academic
1.30pm-2pm: Buffalo Sunn

Sunday

11pm-12am: Shit Robot
9.45pm-10.45pm: Rustie
8.30pm-9.30pm: Duke Dumont
7.15pm-8.15pm: Sampha (DJ)
6pm-6.45pm: Vaults
4.45pm-5.30pm: Glass Animals
3.30pm-4.15pm: Moko
2.30pm-3pm:Seinabo Sey
1.15pm-2pm: Nightbox


Cosby Stage

Saturday

11pm-12am: BP Fallon
9.30pm-10.30pm: The Blades
8pm-9pm: White Denim
6.45pm-7.30pm: Temples
6.45pm-7.30pm: The Orwells
3.45pm-4.30pm: Benjamin Booker
2.15-3pm: Sheppard
1pm-1.45pm: Wyvern Lingo

Sunday

11pm-12pm: Slowdive
9.30pm-10.30pm: The Horrors
8.15pm-9pm: Asgeir
7pm-7.45pm: Wolf Alice
5.45pm-6.30pm: Drenge
4.30pm-5.15pm: Unknown Mortal Orchestra
3.15pm-4pm: The Districts
2.15-2.45pm: Vancouver Sleep Clinic
1.15pm-1.45pm: The Whereabouts
12.15pm-12.45pm: Matt McGinn


Casa Bacardi

Friday

10pm: Dimitri From Paris
8pm: Bill Scurry
6pm: Disconauts
4pm: Leigh Farrell

Saturday

10.30pm: Greg Wilson
8.30pm: Ejeca
6:30pm: Jonas Rathsman
5pm: Ghostboy
3pm: Get Down Edits
1pm: Discotekken
12pm: Monophat

Sunday

10pm: The 2 Bears
8pm: Pleasurekraft
6.30pm: Nancy Whang
4.30pm: Mother
3pm: Decent Perks
1.30pm: Kelly Anne Byrne
12pm: Eddie K

Support Nialler9 on Patreon