, Electric Picnic Stage Times Electric Picnic Stage Times | Nialler9
Now Reading
Electric Picnic Stage Times

Electric Picnic Stage Times

FRIDAY

MAIN STAGE
23:30-01:00 Massive Attack
21:15-22:15 Antony & the Johnsons
19:30-20:30 Devendra Banhart
18:15-19:00 Youngblood Brass Band
17.00-17:45 Dulsori Drum Project

ELECTRIC ARENA
22.00-23.30 Damien Rice
20.15-21.15 Mogwai
18:30-19:30 Deus

CRAWDADDY STAGE
22.30-23.30 PJ Harvey
21.00-22.00 Amp Fiddler
19.30-20.15 Jah Wobble’s English Roots Band
18.30-19.00 Red Sirus
17:30-18:00 The Rumours

BODYTONIC TENT

00.00-02.00 Bodytonic Sound System
22.30-00.00 Crazy P Live
21.30-22.30 Todd Terje
20.00-21.30 Fish Go Deep
19.00-20.00 Stereotonic DJ’s
18.00-19.00 Digital Circus
17.00-18.00 Spank Rock
16.00-17.00 POGO DJ’s
15.00-16.00 Discotonic DJ’s
14.30-15.00 iLLAMADi

BIG TREE
2:00am-closing Special Guests
1:00-1:45am Redneck Manifesto
11pm-12:45am Dj Sally
10:00-10:45pm David Kitt
9:20-9:45pm Roesy
8:25-9:10pm Special Guest
7:45-8:10pm Carrie Tree
7:00-7:35pm David O’Doherty
6:30-6:50pm Rhob Cunningham
5:45-6:20pm Jape
5.10-5:35pm Kate Earl
4:30-5:00pm Vetiver
4:00-4:20pm Damien Rice & Lisa Hannigan

SATURDAY

MAIN STAGE
00.00-02.00 Groove Armada
22.00-23.15 New Order
20.15-21.15 Bloc Party
18.30-19.30 Super Furry Animals
16.30-17:45 The Skatalites
14.45-15.45 Michael Franti & Spearhead
13:00-14:00 Koop

ELECTRIC ARENA

22.45-00.00 The Frames
20.45-22.00 Belle & Sebastian
18.45-20.00 DJ Shadow
17.00-18.00 Broken Social Scene
15.15-16.15 Gary Numan
14.00-14.45 Mad Professor
13.00-13.30 Messiah J & the Expert

CRAWDADDY STAGE
23.00-00.00 Graham Coxon
21.15-22.15 Sparks
19.30-20.30 Gang of Four
18.00-18:45 David Kitt
16.45-17:30 Mundy
15.30-16.15 Jim Noir
14:30-15:00 The Rags
13:30-14:00 Laura Izibor

BODYTONIC TENT
00.00-02.00 2 Many DJ’s
22.30-00.00 Andy Weatherall
21.15-22.15 Radio Soulwax presents Niteversions
19.45-20.45 Zombie Nation
18.30-19.45 Backlash DJ’s
17.00-18.30 Krafty Kuts
16.00-17.00 Hystereo
15.00-16.00 Nathan Fake Live
14.00-15.00 Dancepig
13.00-14.00 Corrugated Tunnel & Chymera
12.00-13.00 Bodytonic DJ Competition Winner

FOGGY NOTIONS STAGE

23:00-00:00 SFAs acoustic bingo
21:30-22:30 Yo La Tengo
20:00-20:45 Tilly & the Wall
18:30-19:15 Tapes N Tapes
17:30-18:00 Minotaur Shock
16.15-17:00 Psapp
15.00-15.45 Jape
14.00-14.30 Archie Bronson Outfit
13.00-13.30 The Things


BIG TREE
1:00am-closing Special Guests
11:45pm-12:45am Dj Donal Dineen
10:30-11:30pm Dj Andy Barlow
9:55-10:20 Boss Volenti
9:15-9:45pm Lou Rhodes (From ‘lamb’)
8:15-9:00pm Vyvienne Long
7:40-8:05pm Chequerboard
6:45-7:30pm Paul Noonan
6:05-6:35pm Pedestrian
5:25-5:55pm Fionn Regan
4:45-5:15pm Cora Venus Lunny
4:05-4:35pm Alexi Murdoch
3:25-3:55pm Delerentos
2:50-3:15pm Kid With No Eyes
2:05-2:40pm Dave Geraghty
1:30-1:55pm Martha Mouse
12:35-1:20pm Carnival Saloon
12:00-12:25pm Matt Meade

SUNDAY

MAIN STAGE
22.30-00.00 Basement Jaxx
20.45-21.45 Yeah Yeah Yeahs
19.00-20.00 Amadou & Mariam
17.15-18.15 Elbow
15.30-16.30 The Blue Nile
13.45-14.45 Alabama 3
12.30-13.15 Dublin Gospel Choir

ELECTRIC ARENA
09.15-10.30 Pet Shop Boys
19.30-20.30 Rufus Wainwright
18.00-19.00 The Rapture
16.30-17.15 Hot Chip
15.15-16.00 Grandmaster Melle Mel & Scorpio
14.00-14:45 DJ Grazzhoppa’s DJ Big Band
13:00-13:30 Duke Dumont

CRAWDADDY STAGE
22:45-00:00 Cut Chemist
21:30-22:15 Brakes
19.45-20.45 Josh Ritter
18.15-19:00 Saul Williams
17:00-17:45 Richard Hawley
16:00-16:30 Liam Frost
15:00-15:30 Catherine Feeny
14:00-14:30 8 Ball

BODYTONIC TENT
00.00-02.00 Laurent Garnier Live
22.30-24.00 Francois K
21.00-22.30 Tiefschwarz
19.30-21.00 Layo & Bushwacka
18.30-19.30 Coldcut
17.30-18.30 Carl Craig
16.30-17.30 Ian Pooley
15.30-16.30 Metro Area
14.30-15.30 Pendulum
13.30-14.30 Splitloop
12.00-13.30 Charles Webster

FOGGY NOTIONS STAGE

22.45-23.45 Modeselektor
21.00-22.00 Rachid Taha
19.15-20.15 The Earlies
18.00-18.45 King Creosote
16.45-17.30 Long Blondes
15.30-16.15 Semifinalists
14.30-15.00 Aberfeldy
13.30-14.00 Giveamanakick

See Also
, Electric Picnic Stage Times

BIG TREE
11:30-closing Special Guest
10:15-11:15 DJ
9:00-10:00pm Dublin Gospel Choir (& Special Guests)
8:00-8:45pm Saul Williams
7:15-7:45pm Mel Seme
6:15-7:00pm Swell Season
5:15-6:00pm Mundy
4:00-4:25pm Neosupervital
4:35-5:05pm David Hopkins
3:20-3:50pm Duke Special
2:25-3:10pm Jerry Fish
1:45-2:10pm Gary Jules
1:10-1:35pm Emmett Scanlon And The Good Thought
12:40-1:00pm Dawn Kenny
12:00-12:30pm The Walls

Related Tags:
Electric Picnic

Nialler9 has a favour to ask